Opublikowany przez: Sonia.M 2018-03-14 16:26:01
Autor zdjęcia/źródło: UWAGA! Rozpoczyna się sezon na kleszcze; Zaprojektowane przez Freepik
Rozpoczyna się sezon na kleszcze 2018 – pasożyty rozpoczynają już swoją aktywność. Lekarze odnotowują pierwsze w tym roku przypadki zachorowań na boreliozę i kleszczowe zapalenie mózgu. Do weterynarzy tafia coraz więcej zwierząt, u których właściciele odkryli wbite w skórę kleszcze. W marcu, po przebudzeniu ze snu zimowego, pajęczaki te poszukują żywicieli. Ich cykl życiowy trwa około 2 lat – zimą spowalniają czynności życiowe i ukryte w ściółce pod liśćmi, czekają na cieplejsze dni. Przez ostatnie lata, łagodniejsze zimy i brak utrzymujących się mrozów sprzyjały ich plagom na wiosnę.
NIE PRZEGAP: Fakty i mity o kleszczach – na te pytania lepiej znać odpowiedź!>>
Można śmiało stwierdzić, że niewielkich rozmiarów kleszcze są największym zagrożeniem czyhającym w lesie na człowieka.
Według danych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, około 20 proc. kleszczy w Polsce jest nosicielami bakterii Borrelia burgdorferi, wywołującej każdego roku boreliozę u ponad 3,5 tys. osób.
Kleszcze najchętniej przebywają w trawie, chwastach i niskich zaroślach oraz przyczepione do spodniej strony liści, z których spadają na przechodzące ofiary. Nie wspinają się powyżej wysokości 1-1,5 metra. Preferują obszary o zmiennej roślinności – w lasach tereny wilgotne i zaciemnione, przejściowe między dwoma różnymi typami roślinności, skraje lasów, łąki oraz zagajniki. Wykazują również aktywność w miastach. Spotkamy je niestety w parkach miejskich, ogródkach na osiedlach mieszkaniowych, czy nawet na placach zabaw.
Wybierając się na wycieczkę do lasu, pamiętajmy o odpowiednim ubiorze: obowiązkowo zakładajmy czapkę, długie spodnie (nogawki powinniśmy włożyć do butów) i obuwie za kostkę. Stosujmy preparaty odstraszające pasożyty na skórę oraz ubranie. Po powrocie do domu sprawdźmy dokładnie siebie i dzieci – staranne przejrzenie powierzchni ciała pozwoli uniknąć zagnieżdżenia się kleszcza w skórze.
Ukąszenie kleszcza jest bezbolesne – pajęczak podczas gryzienia wraz ze śliną (która może zawierać chorobotwórcze drobnoustroje) wprowadza substancję o właściwościach znieczulających!
Nie każde ugryzienie kleszcza jest niebezpieczne – dopiero ukąszenie przez zakażonego osobnika jest groźne dla naszego zdrowia. Jednak należy pamiętać o jak najwcześniejszym usunięciu pasożyta! Zauważając jakiekolwiek niepokojące obawy, powinniśmy udać się niezwłocznie do lekarza. Najczęstszymi objawami boreliozy są: rumień na skórze (czerwona zmiana w kształcie okręgu, pierścienia z jaśniejszym przebarwieniem w środku) oraz ogólne objawy infekcji, podobne do przeziębienia czy grypy – gorączka, dreszcze, uderzenia gorąca. Najtrudniejsze do rozpoznania są przypadki (ok. 30% zachorowań), w których po zakażeniu boreliozą nie występuje rumień.
Kleszcza usuwamy ze skóry za pomocą pęsety lub karty do usuwania kleszczy (dostępnej w aptekach). W ciele nie mogą pozostać żadne jego fragmenty – musi zostać usunięty w całości. Najlepiej wyjąć kleszcza jednym zdecydowanym ruchem.
Kleszcza nie należy wyciskać, wykręcać palcami, ani smarować tłuszczem!
Jak bezpiecznie usunąć kleszcza? Zrób to bez błędów KROK PO KROKU>>
Po bezpiecznym wyjęciu kleszcza, dezynfekujemy ranę wodą utlenioną lub spirytusem salicylowym. Jeżeli nie jesteśmy w stanie sami usunąć pasożyta, poprośmy o pomoc lekarza.
ZOBACZ TAKŻE:
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.